Rozhovor s fyzioterapeutkou Mgr. Vendulou Gabkovou

Přečtěte si krátký, ale zajímavý rozhovor s naší fyzioterapeutkou Mgr. Vendulou Gabkovou. Vendulka působí v současné době 2x týdně přímo ve fitku a objednat se k ní můžete na tel. 734 804 942. Další info najdete zde.

S jakými problémy Tě oslovují klienti nejčastěji?

Nejčastější jsou samozřejmě bolesti zad. Hlavně bolesti krční a bederní páteře a s tím související bolest hlavy nebo kloubů jako kyčle, ramena. Ve fitku se také často stává, že klienti přijdou jen tak preventivně – nechají se ode mě vyšetřit, zkonzultujeme spolu např. jejich cviky, ergonomii práce a třeba doplníme kompenzační cvičení. To je za mě skvělé. Věřím, že takováto péče o svoje tělo se prostě vyplatí. 

Kolik času je potřeba např. na zlepšení držení těla nebo jiných pohybových problémů?

Ve škole jsme se učili, že k přeučení špatného pohybového stereotypu je potřeba asi 40 – 50 000 opakování. Já jsem pozitivnější. Nicméně je velmi důležité vzít to poctivě. Když bychom se bavili o zmíněném správném držení těla, je potřeba se ho učit opravdu dennodenně a hlavně v tom být aktivní – využívat svaly a centrální nervovou soustavu (mozek = přemýšlet nad tím :-)). Jedině tak si to naše tělo znovu osvojí.  

Jaké mají lidé vnímání těla, je rozdíl např. mezi mužem a ženou? Je to vrozené nebo se to dá i „natrénovat“?

To je opravdu velmi různé. Nemůžu říct, že by v tomto byly rozdíly mezi mužem a ženou. Většinou platí, že lidé, kteří se od malička věnují pohybu, jsou na tom s vnímáním těla lépe. Ale věřím, že se v tom dá zdokonalit kdykoliv. Mohou tomu pomoct různé relaxační techniky nebo třeba cvičení jógy či tanec.  

Jak vnímáš ve své praxi souvislost mezi pohybovými problémy a psychikou?

Velmi. Stačí si představit, že nás bolí záda po přetížení na zahradě nebo po těžší práci. Nálada každého z nás klesne, omezuje to běžné denní úkony… Kdo to zažil, určitě chápe. Pak si představte, kdyby tato bolest byla větší, rozsáhlejší a trvala hodně dlouho. V těchto případech je kolikrát lepší začít řešit psychiku, pak až tělo. V knize Labyrint pohybu (mimochodem velmi doporučuji) profesor Kolář říká: Hlavu od těla prostě neodtrhneme“.  

Máš nějakou obecnou radu (nebo rady:-)) z hlediska své profese, kterou bys chtěla lidem vzkázat, aby zlepšili kvalitu svého života?

Určitě je vhodné dodržovat klasická doporučení ve stylu: zdravý pohyb, zdravé jídlo, dostatek spánku. Ale myslím, že aby to všechno fungovalo, je za potřebí být v klidu a pohodě. Dělat to, co máme rádi a tak, aby nám v tom bylo dobře. 

Díky moc za rozhovor, za Tvou práci a za Tvůj přístup ke klientům, jsem velice ráda, že spolupracujeme!

Autor: Dana Weisserová