Takže jdeme do finále rozsáhlého článku na základě knihy Shawna Stevensona Sleep Smarter (v češtině Spánek je umění). Nejprve si ještě probereme pár posledních doporučení a nakonec si to pěkně všechno shrneme. Začneme alkoholem.
Věděli jste, že se během spánku zvyšuje vaše inteligence? Jedním z nejcennějších aspektů spánku je jeho funkce, při níž se zpracovávají vzpomínky. Právě díky ní se krátkodobé vjemy a zkušenosti mění na dlouhodobé znalosti, hlavně v REM spánku (fázi spánku, při které se zdají sny).
Studie přinesly jednu dobrou zprávu spojenou s konzumací alkoholu pozdě večer – skutečně rychleji usnete. Ale ta špatná zpráva je, že přítomnost alkoholu v krvi významně narušuje právě REM spánek. S alkoholem v krvi se vám nepodaří upadnout do hlubších úrovní REM spánku a váš mozek a tělo nebudou schopné zregenerovat. Probudíte se s kocovinou, nevíte, co jste vyváděli (rozhasili jste si proces zpracování vzpomínek) a budete se cítit jako oškubaná stará slepice, co se sotva drží na nohou. Ano, šli jste si lehnout, ale mezi upadnutím do bezvědomí a kvalitním spánkem je propastný rozdíl…
Je zajímavé, že u žen alkohol ovlivňuje spánek ještě silněji, protože ženy metabolizují alkohol rychleji než muži, dokážou se propít k sedativním účinkům alkoholu za kratší dobu.
Únava je vlastně taková vodka – např. pokud člověk bdí po dobu 20 hodin, jeho schopnost řídit je stejně zhoršená jako u člověka, který má v krvi 0,8 promile alkoholu. Pořád se mluví o nebezpečí řízení v opilosti, ale stejně nebezpečné je řídit ve stavu extrémní únavy.
Existuje jeden krásný citát: „Moje postel je zázračná. V ní si vždycky okamžitě vzpomenu na všechno, co jsem měl udělat.“. Prostě spousta lidí jde spát a místo spánku se jim začne honit hlavou tisíc myšlenek, co, kde, kdy, jak… Tuto vnitřní samomluvu se musíme naučit vypnout. K tomu slouží meditace.
Meditace nemusí být složitá, stačí klidně sedět a soustředit se na svůj dech, můžete jít na procházku a počítat kroky, můžete meditovat ve sprše, způsobů je hodně.
Co se děje při meditaci? U každého z nás se nejčastěji vyskytují 4 různé mozkové frekvence, jejichž kmitočet se měří v hertzích (Hz). Každá z těchto frekvencí má vlastní charakteristiky, které se projevují konkrétní mozkovou aktivitou a unikátním stavem vědomí. Velmi stručně:
Schopnost vědomě změnit mozkové vlny je jedním z důvodů, proč meditace funguje. Jsou dvě základní strategie, které se používají u meditace: Tou první je hluboký klidný dech, tou druhou uvědomění si přítomného okamžiku, „tady a teď“.
Nejlepším časem k meditaci je doba, kdy je člověk blízko alfa a théta vlnám, tj. brzy po ranním probuzení nebo těsně před spaním. Ze začátku můžete např. zkusit některou z řízených meditací, kdy vám instruktor z CD říká pokyny.
Na závěr této kapitolky ještě zajímavost – přemýšleli jste někdy nad tím, kam se podějí kila, když je shodíte? Podle výzkumů se část hmotnosti vyloučí prostřednictvím vody a část teplem, ale velké části kil se zbavujeme právě dechem. Takže v podstatě svůj tuk vydechujeme.
Sem patří:
S tímto by vám měl poradit každý správný odborník ve speciálních prodejnách zaměřených na správný spánek, takže to teď vynecháme.
Připravte si co nejlepší prostředí pro svůj spánek:
Spěte v souladu s přírodními rytmy:
Jídlo, pití, pohyb:
Další:
Přeji vám, abyste se každé ráno budili plni energie a těšili se na další den svého báječného života! A doufám, že vás alespoň některá z doporučení inspirovala, jak zlepšit spánek a díky tomu zlepšit i život!
Autor: Dana Weisserová